Λίγα λόγια για το Ε.Κ.Φ.Ε.

Σήμερα είναι παγκοσμίως αποδεκτό, ότι η διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών είναι πιο ουσιαστική και αποτελεσματική όταν υποστηρίζεται από εποπτικά μέσα διδασκαλίας και πειράματα. Στο πλαίσιο αυτής της αναγκαιότητας και έχοντας ως σκοπό την καθιέρωση του πειράματος, ως βάση της διδασκαλίας των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών, λειτουργεί το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας.

Το Ε.Κ.Φ.Ε. είναι κέντρο έρευνας, τεχνικής και παιδαγωγικής υποστήριξης της εργαστηριακής διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικών Επιστημών και σύμβουλος για την οργάνωση των σχολικών εργαστηρίων σε επίπεδο περιφερειακής ενότητας . Το Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας στεγάζεται στο 5ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας σ’ ένα χώρο ικανά εξοπλισμένο για την πραγματοποίηση των πειραμάτων, όλων των τάξεων και μαθημάτων Γυμνασίου, Λυκείου (Γενικού και Επαγγελματικού) και Δημοτικού, που προβλέπονται από το Αναλυτικό Πρόγραμμα Διδασκαλίας.

Στο Ε.Κ.Φ.Ε. διατηρούνται:

• αρχείο προδιαγραφών και οδηγιών χρήσης των εργαστηριακών οργάνων και των οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας.
  • αρχείο οδηγιών εκτέλεσης πειραμάτων με τα όργανα που διαθέτουν τα σχολεία της περιοχής.
  • αρχείο οργάνωσης και εργονομικής διευθέτησης του εξοπλισμού και του εργαστηριακού χώρου.
  • αρχείο οπτικοακουστικού υλικού. (διαφάνειες, βιντεοταινίες, CD, κτλ)
  • βιβλιοθήκη

Στο χώρο αυτό πραγματοποιούνται σε τακτά χρονικά διαστήματα συναντήσεις εκπαιδευτικών με σκοπό την ενημέρωση πάνω στη χρήση και αξιοποίηση των διαθέσιμων οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας, την εξάσκηση σε πειραματικές διατάξεις και την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών. Στον ίδιο χώρο ασκούνται πειραματικά μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου των σχολείων του νομού.

Ο υπεύθυνος του Ε.Κ.Φ.Ε. έχει την ευθύνη για την επίτευξη των ποιοτικών και ποσοτικών στόχων όσον αφορά στην προαγωγή της εργαστηριακής διδασκαλίας και την αξιοποίηση των σχολικών εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών. Ως εκ τούτου επισκέπτεται τα σχολεία της περιοχής του και συνεργάζεται με τους υπεύθυνους των σχολικών εργαστηρίων σε θέματα οργάνωσης, προγραμματισμού, τεχνικής υποστήριξης και λειτουργίας των εργαστηρίων αυτών.

Πληροφορίες για το Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας στα

τηλ.:

fax:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

website:

από τον υπεύθυνο Ε.Κ.Φ.Ε. Σεραφείμ Μπίτσιο (Φυσικό)

και για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση από τον Ιωάννη Ντελή (Δάσκαλο - Φυσικό).

[ Επιστροφή στην αρχή (Go up) ]

~~~~ Μετρητής Επισκέψεων ~~~~