Συμμετοχή του ΕΚΦΕ Καρδίτσας στη δημιουργία Μουσείου Φυσικών Επιστημών στο Γυμνάσιο - Λ.Τ. Μαγούλας

Το ΕΚΦΕ Καρδίτσας είχε ενεργό συμμετοχή στη δημιουργία του Μουσείου Φυσικών Επιστημών του Γυμνασίου - Λ.Τ. Μαγούλας βοηθώντας την προσπάθεια σε πολλούς τομείς. Με την επανειλημμένη παρουσία μας στο σχολείο συνδράμαμε στην επιλογή των οργάνων και συσκευών που παρουσιάζονται, στον καθαρισμό - συντήρηση - λειτουργία συσκευών, στην επεξήγηση και διερεύνηση της λειτουργίας ορισμένων οργάνων, Βοηθήσαμε στην επικοινωνία με εκπαιδευτικούς (συνταξιούχους ως επί το πλείστον σήμερα) που είχαν ιδιαίτερο ρόλο στην προώθηση της εργαστηριακής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών, καθώς και στην προσπάθεια διάδοσης της ιστορικής εξέλιξής της. Συνεργαστήκαμε για τη διαμόρφωση του προγράμματος της πρώτης παρουσίασης του Μουσείου σε εκπαιδευτικούς ΠΕ04 του ν. Καρδίτσας, καθώς και για την πρόσκληση αυτών για τη συγκεκριμένη παρουσίαση.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την προετοιμασία του Μουσείου -και των βιβλίων που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο σ' αυτό- καθώς και από την πρώτη παρουσίασή του.

Δείτε το Δελτίο Τύπου που έστειλε το Σχολείο κάνοντας κλικ εδώ.