1η ετήσια συνάντηση Σχολικών Συμβούλων & ΕΚΦΕ Θεσσαλίας

• 23 Γυμνάσια
  • 6 ΤΕΕ
  • 2 Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια
  • Σε 15 Ενιαία Λύκεια και 1 ΤΕΕ (τέως 6ο Ενιαίο Λύκειο) - υπάρχουν συνολικά 23 Εργαστήρια Φ.Ε.

2. Τι κάναμε το σχολικό έτος 2003-04 (έως τώρα)

• Διαμορφώσαμε το χώρο του Εργαστηρίου του ΕΚΦΕ.
  • 4 επιμορφωτικές συναντήσεις καθηγητών Ενιαίων Λυκείων.
  • 4 επιμορφωτικές συναντήσεις καθηγητών Γυμνασίων.
  • Υποδεχθήκαμε πάνω από 40 τμήματα μαθητών διαφόρων Σχολείων με τους καθηγητές τους, για πειράματα στο Εργαστήριο του ΕΚΦΕ.
  • Επισκεφθήκαμε, μεταφέροντας εξοπλισμό, το 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας βοηθώντας σε πειράματα 9 τμημάτων.
  • Δραστηριοποιηθήκαμε για ανακατανομή εργαστηριακού εξοπλισμού προς όφελος του 7ου Γυμνασίου Καρδίτσας.
  • Συνεργαστήκαμε για απόσυρση παλιών ατιτλοδότητων χημικών ουσιών από τα Σχολεία.
  • Μεσολαβήσαμε για δανεισμό οργάνων ή και για επίλυση διαφορών ως προς τη χρήση των Εργαστηρίων Φ.Ε. ως αίθουσες διδασκαλίας.

3. Τι κάνουμε τώρα, έως τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους

• 4 επιμορφωτικές συναντήσεις καθηγητών για συσκευή μελέτης φασμάτων, σειρά πηνίων και μαγνητών και συσκευή θερμικής αγωγιμότητας.
  • Συλλέγουμε και επεξεργαζόμαστε ερωτηματολόγια σχετικά με το ρόλο του ΕΚΦΕ.
  • Δοκιμάζουμε πειράματα των Εργαστηριακών Οδηγών των μαθημάτων του Γυμνασίου.
  • 4. Τι προγραμματίζουμε (σκεπτόμαστε) για το νέο σχολικό έτος
  • Να ετοιμάσουμε και διανείμουμε σειρά χημικών ουσιών σε όλα τα Γυμνάσια.
  • Να οργανώσουμε συναντήσεις καθηγητών για τα πειράματα του Γυμνασίου.
  • Να οργανώσουμε συγκεντρώσεις καθηγητών για πειράματα ηλεκτρομαγνητισμού.
  • Να κοινοποιήσουμε και να συζητήσουμε με τους συναδέλφους τα συμπεράσματα που θα προκύψουν από την επεξεργασία των ερωτηματολογίων.
  • Να επιδιώξουμε πιο συστηματική συνεργασία με τους συναδέλφους, με στόχο την πιο συχνή παρουσία μας στα Εργαστήρια των Σχολείων, ώστε να βοηθούνται και να παροτρύνονται στην τακτικότερη πραγματοποίηση πειραμάτων.
  • Να δεχθούμε τμήματα μαθητών στο Εργαστήριο του ΕΚΦΕ, για πραγματοποίηση πειραμάτων.
  • Να δημιουργήσουμε ιστοσελίδα στην διεύθυνση του Σχολικού Δικτύου, γιατί αυτή που έχουμε από χρόνια είναι ανενεργή.

5. Τι προτείνουμε

• Να υπάρχει μια ετήσια συνάντηση Γραφείου Εργαστηρίων ? ΕΚΦΕ για επιμόρφωση, χάραξη κατευθύνσεων, ενημέρωση, κλπ.
  • Να ενταχθούν στο πρόγραμμα διδασκαλίας ορισμένες εργαστηριακές ασκήσεις, τουλάχιστον στα Γυμνάσια, δίνοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό και κίνητρα στους καθηγητές για την εφαρμογή τους.
  • Να θεσμοθετηθεί τρόπος αξιοπρεπούς χρηματοδότησης των ΕΚΦΕ.
  • Να προβλέπεται απόσπαση συναδέλφων όλων των συμπληρωματικών ειδικοτήτων στο ΕΚΦΕ.
  • Να καλύπτονται οι μετακινήσεις των συνεργατών, όπως και των υπευθύνων των ΕΚΦΕ.

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. 1η Ετήσια Συνάντηση ΕΚΦΕ

Παρασκευή, 29 Μάρτιος 2024