Αποτελέσματα από την επεξεργασία ερωτηματολογίων Ιουνίου 2006

ΠΡΟΣ: - Δ/ντές Σχολικών Μονάδων - Καθηγητές κλάδου ΠΕ04

Το ΕΚΦΕ Καρδίτσας, όπως σας είναι ήδη γνωστό, ασχολείται με την προώθηση της εργαστηριακής διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικών Επιστημών και την οργάνωση των αντίστοιχων Εργαστηρίων των Σχολικών Μονάδων.
Η προσπάθειά του αυτή για να στεφθεί με επιτυχία απαιτεί την τακτική επικοινωνία μεταξύ του ΕΚΦΕ και των συναδέλφων του κλ. ΠΕ04. Επειδή δεν είναι πάντα εύκολο ή εφικτό η επικοινωνία αυτή να γίνεται σε προσωπικό επίπεδο, πολλές φορές γίνεται με ομαδικά e-mails στα Σχολεία ή μέσω του website του ΕΚΦΕ Καρδίτσας.
Αρκετές φορές στη διάρκεια των τριών τελευταίων ετών η επικοινωνία με e-mail μεταξύ ΕΚΦΕ και μερικών Σχολείων - αν και δεν θα έπρεπε - ήταν αρκετά δύσκολη. Αυτό συνέβαινε είτε γιατί τα e-mails διαβαζόταν σπάνια (και άρα άκαιρα πολλές φορές), είτε γιατί ο παραλήπτης του e-mail δεν ενημέρωνε τους ενδιαφερόμενους, είτε ακόμη και γιατί το e-mail του Σχολείου δεν λειτουργούσε για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Για να μπορέσουμε να βελτιώσουμε την μεταξύ μας επικοινωνία και για να διορθώσουμε λανθασμένα στοιχεία, που πιθανόν να έχουμε για μερικά Σχολεία θα θέλαμε να αφιερώσετε λίγα λεπτά από το χρόνο σας και να μας απαντήσετε στα ερωτηματολόγια που σας επισυνάπτουμε.
Σας επισυνάπτουμε δύο διαφορετικά ερωτηματολόγια και θα επιθυμούσαμε να απαντήσουν:
- στο 1ο οι Δ/ντές των Σχολείων, συμπληρώνοντας και τα αντίστοιχα ενημερωμένα στοιχεία των Σχολείων τους.
- στο 2ο οι καθηγητές κλ. ΠΕ04 του Σχολείου σας, γι? αυτό και σας στέλνουμε τόσα ερωτηματολόγια όσα και οι καθηγητές κλ. ΠΕ04 του Σχολείου σας. (Παρακαλούνται όσοι καθηγητές εργάζονται σε δύο ή περισσότερα Σχολεία να απαντήσουν μόνο μια φορά, από όποιο Σχολείο αυτοί προτιμούν.)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία και θα παρακαλούσα αν είναι δυνατόν να έχουμε τις απαντήσεις σας πριν τις 20 Ιουνίου 2006, ώστε να μπορέσουμε να επεξεργαστούμε τα στοιχεία πριν τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους..

Καρδίτσα, 5 Ιουνίου 2006
Ο Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ν. Καρδίτσας

Σεραφείμ Μπίτσιος