Φυσικές Επιστήμες και Τέχνη

Φυσικές Επιστήμες και Τέχνη (Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας - 26 Απριλίου 2013)

Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2013, στη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας (αίθουσα εκδηλώσεων), πραγματοποιηθήκαν:

εισηγήσεις από τους:

- Ευαγγελία Τσίβου, Προϊσταμένη Διεύθυνσης Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Καρδίτσας, με θέμα: «Μια χαρούμενη μέρα: η τέχνη του Γιολδάση λάμπει ξανά».

- Μάγδα Κουμπαρέλου, Ιστορικό Τέχνης, με θέμα: «Ο συναρπαστικός κόσμος του ζωγράφου Δημήτρη Γιολδάση».

- Αργύρη Κονιδιτσιώτη, Συντηρητή Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, Θεολόγο / Ευτυχία Παπαδοπούλου, Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης / Γιώργο Παυλόπουλο, Συντηρητή Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, MSc στη Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων / Μαρία Χατζηνικολάου, Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης, με θέμα: «Εφαρμογές θετικών επιστημών στη συντήρηση και προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς. Το παράδειγμα της συλλογής Γιολδάση».

Τις εισηγήσεις παρακολούθησαν 80 μαθητές (που είχαν δηλώσει συμμετοχή) και 16 συνοδοί καθηγητές από τα σχολεία: 1ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, 4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, 6ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας και 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας.

Ακόμα περισσότερες φωτογραφίες από αυτές που φαίνονται παραπάνω σε αρχείο για αποθήκευση: Εικόνες