Πειράματα (4ο, 6ο, 7ο Γυμνάσια Καρδίτσας - 1ο, 3ο, 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας - ΓΕΛ Σοφάδων)

Οι μαθητές παρουσιάζουν όλο χαρά τα πειράματά τους και δεν κουράζονται να τα επαναλαμβάνουν όταν τους το ζητούν. Δημοσιογράφοι, εκπαιδευτικοί, συμμαθητές τους, γονείς ρωτούν και αυτοί εξηγούν όσες φορές χρειαστεί σε όσους έχουν απορίες.

Από τη λάμψη στα μάτια τους και την ανυπομονησία τους να τελειώσουν οι εισηγήσεις, που γίνονται μέσα στο αμφιθέατρο του 1ου Λυκείου, για να φθάσει η σειρά τους να παρουσιάσουν τα πειράματα καταλαβαίνει κανείς ότι αυτό που κάνουν τους ικανοποιεί πολύ. Αυτό και μόνο, είναι ίσως αρκετό για να δικαιολογήσει την διοργάνωση της εκδήλωσης.

Πειράματα και κατασκευές παρουσίασαν μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες των 4ου, 6ου, 7ου Γυμνασίων Καρδίτσας, 1ου, 3ου, 5ου Γενικών Λυκείων Καρδίτσας και του Γενικού Λυκείου Σοφάδων. Οι συμμετέχοντες από κάθε σχολείο ήταν οι:

- 4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας - καθηγητής: Αντώνης Ντάνης - και μαθήτριες: Κωνσταντίνα Κακκάβα, Φωτεινή Καρκαλέτσου, Βασιλική Προσγολίτη.

- 6ο Γυμνάσιο Καρδίτσας - καθηγητής: Νικόλαος Ιωάννου - και μαθητές: Αλέξανδρος Μήτσιος, Χρήστος Μπερνάρας, Δημοσθένης Μπίμπιλας, Ευάγγελος Ντάλλας.

- 7ο Γυμνάσιο Καρδίτσας - καθηγήτρια: Αφροδίτη Χατζημήτρου - και μαθητές/τριες: Νίκο Αγγελιδάκη, Μάριο Βήττα, Νικόλα Θεοδώρου, Γιώργο Καλλιώρα, Κώστας Τσιάκο, Δήμητρα Τσιάκου, Χρυσόστομος Φιλίππου.

- 1ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας - καθηγητής: Μιχάλης Παπανούσκας - και μαθητές/τριες: Χρυσάνθη Αλεξίου, Έλενα Κουρέλλου, Μαριάνθη Λάππα, Θεόδωρος Νασιάκος, Αναστασία Νασιάκου, Ευαγγελία Νίκα, Βασιλική Ντάφου, Ευαγγελία Οικονόμου, Ελπίδα Παγάνα, Αφροδίτη Παπαγιάννη, Ελευθερία Παπαλού, Ευαγγελία Παπακώστα, Ελένη Παππά, Έλλη Παπαχριστοπούλου, Χριστίνα Τάκα.

- 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας - καθηγητής: Αριστοτέλης Καραΐσκος - και μαθητές/τριες: Δημήτριος Βαϊόπουλος, Ελένη Ζαμάνη, Σοφία Ζάχου, Ειρήνη Παλάντζα, Παρασκευή Ρόζου, Κωνσταντίνα Σβερώνη, Ευαγγελία Τσιώνα, Ευγενία Φυτσιλή, Χρυσούλα Φυτσιλή.

- 5ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας - καθηγήτρια: Βασιλική Καραμήτρου - και μαθητές/τριες: Γεώργιος Αδαμόπουλος, Ανδρεάνα Αντωνίου, Δημήτρης Ασημακόπουλος, Κωνσταντίνα Γούλα, Αθανάσιος Ζάχος, Παναγιώτης Ζάχος, Ευάγγελος Καλαντζής, Ειρήνη Καλλιάρα, Μυρτώ Κατσακιώρη, Δήμητρα Κουτρώτσιου, Θωμάς Κρόκης, Βασιλική Κρομμύδα, Άννα Μήνου, Δημήτρη Μητρουλιά, Αικατερίνη Πετσογιάννη, Σοφία Τσιαμαντά, Ανδρέας Χαχόπουλος

- Γενικό Λύκειο Σοφάδων - καθηγήτρια: Ελένη Βλόντζου - και μαθήτριες: Θεόπη Κουρτίδη, Όλγα Λάππα, Φωτεινή Λιάππη, Εύη Μόνη, Κωνσταντίνα Ξανά, Ειρήνη Παπαγεωργίου, Μαίρη Παπαδοπούλου, Βάσια Παππά.

Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας τηλ. 2441 079 170 - 1 fax: 2441 079 172 e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. website: http://ekfe.kar.sch.gr

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. Πειράματα

Παρασκευή, 29 Μάρτιος 2024