Εισηγήσεις

Εισηγήσεις (5/5/2011 στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας)

Εισηγήσεις (Σεραφείμ Μπίτσιος, Διονύσιος Βαβουγυιός)

Η πρώτη μέρα της εκδήλωσης περιλάμβανε δύο ομιλίες, μία σχετική με την εκδήλωση και άλλη μία με την ιστορία της Φυσικής.

Πρώτος ομιλητής ήταν ο κ. Σεραφείμ Μπίτσιος, Φυσικός, Υπεύθυνος Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών Π.Ε. Καρδίτσας και το θέμα της εισήγησής του ήταν: "4η Εκδήλωση Φυσικών Επιστημών στην Καρδίτσα."

Δεύτερος ομιλητής ήταν ο κ. Διονύσιος Βαβουγυιός, Αναπληρωτής Καθηγητής Φυσικής και της Διδακτικής της, του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με θέμα: "Στιγμές από την ιστορία της Φυσικής."

Εισηγήσεις (7/5/2011 στο Παυσίλυπο)

Η έναρξη της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε από τον Υπεύθυνο ΕΚΦΕ Καρδίτσας που καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους και συντόνισε την διαδικασία.

Η εκδήλωση περιλάμβανε:

- Χαιρετισμό από τον κ. Κων/νο Ζαγανά, Δάσκαλο και Πρόεδρο του Παραρτήματος της Πανελλήνιας Ένωσης Εκπαιδευτικών Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε.) Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας.

- Ομιλία του κ. Αντώνη Ντάνη, Χημικού - Καθηγητή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, συνεργάτη του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Καρδίτσας, με θέμα: «Στιγμές από την ιστορία της Χημείας».

- Ομιλία του κ. Θεμιστοκλή Κουιμτζή, Ομότιμου Καθηγητή Χημείας Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ. και Προέδρου του Φορέα Διαχείρισης Δέλτα Αξιού - Λουδία - Αλιάκμονα, με θέμα: «Υγρότοποι: Πυρήνες Βιοποικιλότητας ? Ρυθμιστές κλίματος».

Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στο "Διεθνές Έτος Χημείας 2011".

Δραστηριότητες - Διάφορες Δραστηριότητες - Διάφορες Δραστηριότητες 2010-2011 - Εισηγήσεις (Σεραφείμ Μπίτσιος, Διονύσης Βαβουγυιός, Αντώνης Ντάνης, Θεμιστοκλής Κουιμτζής).

Εισηγήσεις (7/5/2011 στο Παυσίλυπο) PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 09 Ιούνιος 2011 18:01

Η εκδήλωση περιλάμβανε:

Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στο "Διεθνές Έτος Χημείας 2011".

Τις εισηγήσεις τους, σε μορφή αρχείου Power Point (.pps) μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα μας ακολουθώντας τη διαδρομή: Δραστηριότητες - Διάφορα - Διάφορες δραστηριότητες σχολ. έτος 2010-11.

Αυτή την εβδομάδα2056