Τοπικός διαγωνισμός EUSO 2019

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας η πρώτη φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στη «17η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO 2019». Συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία: 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας. Προκρίθηκε για τη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού (στις 26 Ιανουαρίου 2018 στις Σέρρες) η ομάδα του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας (με αναπληρωματική σε περίπτωση κωλύματος αυτή του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας).

Δείτε τα θέματα του Τοπικού Διαγωνισμού Καρδίτσας για τη ΒιολογίαΦυσική και Χημεία.

Η τοπική Επιστημονική Επιτροπή διεξαγωγής του διαγωνισμού αποτελούνταν από τους:

Συντονιστής-Συντάκτης: Αριστείδης Γκάτσης, Φυσικός - Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας

Μέλη για τη: α) Βιολογία: Αριστείδης Γκάτσης και Ευφροσύνη Κύρκου, Γεωλόγος - καθηγήτρια 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας,

β) Φυσική: Βασίλης Βασιλείου, Φυσικός Καθηγητής 6ου Γυμνασίου Καρδίτσας και Νίκος Ιωάννου, Φυσικός - καθηγητής 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας, γ) Χημεία: Ελένη Γκαραγκάνη, Χημικός - καθηγήτρια 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας και Σοφία Κατσαούνη, Χημικός - καθηγήτρια 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας.

Παρασκευή, 29 Μάρτιος 2024