Διάφορες δραστηριότητες 2014-2015

Επίσκεψη στο ΕΚΦΕ μαθητών και εκπαιδευτικών από την Πολωνία

Στις 2 Ιουλίου 2015 επισκέφθηκαν το ΕΚΦΕ ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών από την Πολωνία, που πραγματοποιούσαν πρόγραμμα Erasmus με το 1ο ΕΠΑΛ και το 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας. Δείτε εδώ φωτογραφίες.

ECO FESTIVAL του Δήμου Σερρών

Το ΕΚΦΕ Καρδίτσας συμμετείχε στο ECO festival του Δήμου Σερρών (4 Ιουνίου 2015). Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν πειράματα σχετικά με την μετατροπή ενέργειας από μια μορφή σε άλλη, καθώς και πειράματα με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Η επιτυχία ήταν μεγάλη και η συμμετοχή μικρών ιδιαίτερα παιδιών του δημοτικού σχολείου,  ξεπέρασε τις προσδοκίες μας.

- Δείτε το ενημερωτικό φυλλάδιο για το ΕΚΦΕ Καρδίτσας κάνοντας κλικ εδώ.

- Δείτε το φυλλάδιο με τις δραστηριότητες για το παζλ της ενέργειας εδώ.

- Δείτε το πρόγραμμα του ECO festival του Δήμου Σερρών εδώ.

- Δείτε πληροφορίες για το χώρο που φιλοξενούσε τη γιορτή εδώ.

Απολογισμός Σ.Ε.Φ.Ε. Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας 2014-15

Απολογισμός δραστηριοτήτων Σχολικών Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας για το σχολικό έτος 2014-15

Αναλυτικοί πίνακες για τα Γυμνάσια (αρχείο excel)
Αναλυτικοί πίνακες για τα Γενικά Λύκεια (αρχείο excel)
Αναλυτικοί πίνακες για τα ΕΠΑ.Λ. (αρχείο excel)

Συγκεντρωτικός πίνακας για όλα τα σχολεία Δ/θμιας Εκπ/σης, που στάλθηκε στο ΥΠΟΠΑΙΘ (αρχείο excel)

Εκθέσεις δραστηριοτήτων Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. (αρχείο excel)
Εκθέσεις δραστηριοτήτων Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. (αρχείο Word)

14η Οικολογική Γιορτή Καρδίτσας

Το ΕΚΦΕ Καρδίτσας συμμετείχε στη 14η Οικολογική Γιορτή Καρδίτσας (18-21 Σεπτεμβρίου 2014) με περίπτερο και συμμετοχή στις παράλληλες δραστηριότητες.

Στο περίπτερο, που μοιραζόμασταν με το ΚΠΕ Μουζακίου και το Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων του ΤΕΙ Λάρισας (Παράρτημα Καρδίτσας), εκθέταμε μερικά από τα βιβλία εκδόσεις του ΕΚΦΕ (αυτά των εκδηλώσεων και των πειραμάτων). Επίσης διαθέταμε φυλλάδιο ενημερωτικό για το τι είναι το ΕΚΦΕ και τι υπηρεσίες παρέχει.

Στις παράλληλες εκδηλώσεις μας είχαν δοθεί δύο δίωρα (Παρασκευή 6-8μμ και Σάββατο 10-12πμ) για παιχνίδι με κώδικες. Είχαμε στη διάθεση των ενδιαφερομένων φυλλάδιο σχετικό με την αόρατη μελάνη, δηλαδή πως μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα χωρίς ο άλλος να αντιληφθεί την ύπαρξή του (στεγανογραφία). Οι συμμετέχοντες επέλεγαν ποια ή ποιες δραστηριότητες επιθυμούσαν να κάνουν, από τις 7 που τους είχαμε διαθέσιμες και με υλικά που είχαμε φέρει από το ΕΚΦΕ τις πραγματοποιούσαν. Η επιτυχία ήταν ομολογουμένως μεγάλη και η συμμετοχή μικρών ιδιαίτερα παιδιών, κυρίως το Σάββατο, ξεπέρασε τις προσδοκίες μας.

- Δείτε το ενημερωτικό φυλλάδιο για το ΕΚΦΕ Καρδίτσας κάνοντας κλικ εδώ.

- Δείτε το φυλλάδιο με τις δραστηριότητες για την αόρατη μελάνη εδώ.

- Δείτε το πρόγραμμα της 14ης Οικολογικής Γιορτής Καρδίτσας εδώ.

- Δείτε πληροφορίες για το χώρο που φιλοξενούσε τη γιορτή εδώ.

Σάββατο, 20 Απρίλιος 2024