Μικροσκόπιο

Εξοικίωση μαθητών με το μικροσκόπιο

Μικροσκόπιο

ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ:

1. Οπτικό μικροσκόπιο (ΒΙ.005.Χ)

2. Αντικειμενοφόρες πλάκες (ΒΙ.020.Χ)

3. Καλυπτρίδες (ΒΙ.021.0)

4. Λαβίδα ανατομική (ΒΙ.030.0)

5. Νυστέρι ανατομίας με ανταλλακτικά (ΒΙ.041.0)

6. Ψαλιδάκι (ΒΙ.050.0)

7. Κασετίνα εργαλείων μικροσκοπίας (ΒΙ.090.0)

8. Υδροβολέας πλαστικός (ΧΗ.250.0)

9. Απιονισμένο νερό

10. Σταγονόμετρα (απλά πουάρ) (ΧΗ.260.0)

11. Ένα οποιοδήποτε έντυπο, για να κόψουμε γράμματα

12. Ζάχαρη, αλάτι, διάφορα νήματα, κρεμμύδι ή οτιδήποτε άλλο επιθυμούμε να παρατηρήσουμε

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

- Αφιερώνουμε χρόνο στο να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση των διαφόρων περιστρεφόμενων κοχλιών και στο να κατανοήσουν την χρήση των μερών του μικροσκοπίου.

- Εξοικειώνουμε τους μαθητές στο να κάνουν την εστίαση πρώτα με το φακό μικρής μεγέθυνσης, μετά με τον μεγαλύτερης μεγέθυνσης κοκ.

- Προειδοποιούμε τους μαθητές να αποφεύγουν την παρατήρηση με τον βυθιζόμενο φακό χωρίς τη χρήση του ειδικού λαδιού, για να αποφύγουμε το γρατσούνισμά του.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

1. Κόβουμε και τοποθετούμε στην αντικειμενοφόρο πλάκα ένα γράμμα, από ένα έντυπο. Ρίχνουμε μια σταγόνα νερό, βάζουμε την καλυπτρίδα και το παρασκεύασμα είναι έτοιμο να το δούμε στο μικροσκόπιο.

2. Βάζουμε την αντικειμενοφόρο πλάκα στην τράπεζα του μικροσκοπίου.

3. Περιστρέφουμε τους διάφορους κοχλίες, για να μάθουμε πως εστιάζουμε και ποια είναι η χρήση τους.

4. Κάνουμε παρατήρηση πρώτα με το φακό μικρής μεγέθυνσης, μετά μεγαλύτερης κοκ.

5.         Επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία με ίνες από υφάσματα.

6.         Το ίδιο με κόκκους αλατιού και ζάχαρης για να συγκρίνουμε τους κρυστάλλους.

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. Οδηγός ΕΚΦΕ (doc) 2. Εικόνες

Σχετικοί σύνδεσμοι