Παρατήρηση κυττάρων

Παρατήρηση κυττάρων στη Βιολογία Α? Τάξης

Παρατήρηση κυττάρων

ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ:

1. Οπτικό μικροσκόπιο (ΒΙ.005.Χ)

2. Αντικειμενοφόρες πλάκες (ΒΙ.020.Χ)

3. Καλυπτρίδες (ΒΙ.021.0)

4. Λαβίδα ανατομική (ΒΙ.030.0)

5. Νυστέρι ανατομίας με ανταλλακτικά (ΒΙ.041.0)

6. Ψαλιδάκι (ΒΙ.050.0)

7. Κασετίνα εργαλείων μικροσκοπίας (ΒΙ.090.0)

8. Υδροβολέας πλαστικός (ΧΗ.250.0)

9. Απιονισμένο νερό

10. Σταγονόμετρα (απλά πουάρ) (ΧΗ.260.0)

11. Διάλυμα lugol (ΟΥ.915)

12. Κρεμμύδι

13. Οδοντογλυφίδες (από τις πλακέ)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

P Αφιερώνουμε χρόνο στο να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση των διαφόρων εργαλείων και την ετοιμασία των παρασκευασμάτων. Τους προειδοποιούμε για την προσοχή που πρέπει να επιδεικνύουν όταν χειρίζονται το νυστέρι ανατομίας.

P Εξοικειώνουμε τους μαθητές στο να κάνουν την εστίαση πρώτα με το φακό μικρής μεγέθυνσης, μετά με τον μεγαλύτερης μεγέθυνσης κοκ.

P Προειδοποιούμε τους μαθητές να αποφεύγουν την παρατήρηση με τον βυθιζόμενο φακό χωρίς τη χρήση του ειδικού λαδιού, για να αποφύγουμε το γρατσούνισμά του.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

1. Κάνουμε παρασκεύασμα με κρεμμύδι, από λεπτό εσωτερικό υμένα και μια σταγόνα νερό.

2. Κάνουμε παρασκεύασμα με κρεμμύδι, από λεπτό εσωτερικό υμένα, που αφού χρωματίσουμε για τρία λεπτά με δύο σταγόνες lugol και ξεπλύνουμε με λίγο νερό, ρίχνουμε μια σταγόνα νερό.

3. Κάνουμε παρασκεύασμα από επιθηλιακά δικά μας κύτταρα. Με το πίσω μέρος από μια οδοντογλυφίδα (από τις πλακέ), ξύνουμε το εσωτερικό μέρος του μάγουλού μας ή το πάνω μέρος της γλώσσας και διαλύουμε σε μια σταγόνα lugol στην αντικειμενοφόρο πλάκα.

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. Οδηγός ΕΚΦΕ (doc) 2. Εικόνες

Σχετικοί σύνδεσμοι