Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2014

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2013 στην αίθουσα συνεδρίων του 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας εκδήλωση βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό, για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2014. Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Θωμάς Καρανίκας, η Σχολική Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών κ. Πασχαλίνα Κόζυβα, καθώς και πολλοί καθηγητές και γονείς των παιδιών που βραβεύτηκαν.

ο Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας μίλησε στους παρευρισκόμενους σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO. Μέσα από μια παρουσίαση έδειξε τι έγινε τα προηγούμενα 11 χρόνια στις Ολυμπιάδες που προηγήθηκαν, ποια σχολεία από την Ελλάδα και ποιες χρονιές συμμετείχαν, πότε κατέκτησαν βραβεία και τι θα συμβεί φέτος στη 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2014 που γίνεται στην Αθήνα. Δείτε την παρουσίαση.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δείτε τι γράφτηκε στον Τοπικό Τύπο για το διαγωνισμό και την εκδήλωση: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013 (09:00-12:00) στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας η πρώτη φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στη «12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO 2014». Συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία: 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας και ΓΕΛ Προαστίου. Προκρίθηκε για τη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού (στις 25 Ιανουαρίου 2014 στη Θεσσαλονίκη) η ομάδα του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας (με αναπληρωματική σε περίπτωση κωλύματος αυτή του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας).

Δείτε τα θέματα του Τοπικού Διαγωνισμού Καρδίτσας για τη Βιολογία, Φυσική και Χημεία.

Η τοπική Επιστημονική Επιτροπή διεξαγωγής του διαγωνισμού αποτελούνταν από τους:

Πρόεδρος: Σεραφείμ Μπίτσιος, Φυσικός - Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας

Μέλη για τη: α) Βιολογία: Χρήστος Μαρκούτης, Βιολόγος - διευθυντής 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας και Γεωργία Παλάσκα, Βιολόγος - καθηγήτρια 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας, β) Φυσική: Μαρίνα Καλύβα,Φυσικός - καθηγήτρια ΓΕΛ Λεονταρίου και Αλέξανδρος Κατσάρας, Φυσικός - καθηγητής 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας, γ) Χημεία: Ιωάννης Γεννάδιος, Χημικός - αποσπασμένος στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας και Βασιλική Κόγια, Χημικός - καθηγήτρια 3ου Γυμνασίου Καρδίτσας.

Τρίτη, 19 Μάρτιος 2024