Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2016

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 στην αίθουσα συνεδρίων του 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας εκδήλωση βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό, για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2016. Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας κ. Ιωάννης Γεννάδιος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Θωμάς Καρανίκας, καθώς και πολλοί καθηγητές των παιδιών που βραβεύτηκαν.

Ο Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας μίλησε στους παρευρισκόμενους σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO. Μέσα από μια παρουσίαση έδειξε τι έγινε τα προηγούμενα 13 χρόνια στις Ολυμπιάδες που προηγήθηκαν, ποια σχολεία από την Ελλάδα και ποιες χρονιές συμμετείχαν, πότε κατέκτησαν βραβεία και τι θα συμβεί φέτος στη 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2016 που γίνεται στην Εσθονία. Δείτε την παρουσίαση.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δείτε τι γράφτηκε στον Τοπικό Τύπο για το διαγωνισμό: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015 (09:00-12:30) στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας η πρώτη φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στη «14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO 2016». Συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία: Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας και 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας. Προκρίθηκε για τη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού (στις 23 Ιανουαρίου 2016 στη Θεσσαλονίκη) η ομάδα του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας (με αναπληρωματική σε περίπτωση κωλύματος αυτή του 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας).

Δείτε τα θέματα του Τοπικού Διαγωνισμού Καρδίτσας για τη Βιολογία, Φυσική και Χημεία.

Η τοπική Επιστημονική Επιτροπή διεξαγωγής του διαγωνισμού αποτελούνταν από τους:

Πρόεδρος: Σεραφείμ Μπίτσιος, Φυσικός - Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας

Μέλη για τη: α) Βιολογία: Βασίλειος Αναστασιάδης, Βιολόγος - καθηγητής Γυμνασίου-ΛΤ Μητρόπολης και Ευφροσύνη Κύρκου, Γεωλόγος - καθηγήτρια 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας, β) Φυσική: Αριστείδης Γκάτσης, Φυσικός - αποσπασμένος στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας και Αλέξανδρος Κατσάρας, Φυσικός - καθηγητής 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας, γ) Χημεία: Αικατερίνη Αντωνοπούλου, Χημικός - καθηγήτρια 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Καρδίτσας και Βασιλική Κόγια, Χημικός - καθηγήτρια 3ου Γυμνασίου Καρδίτσας.

Τρίτη, 19 Μάρτιος 2024