Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2018

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017 (09:00-12:30) στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας η πρώτη φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στη «16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO 2018». Συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία: Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας, ΓΕΛ Προαστίου και ΓΕΛ Σοφάδων. Προκρίθηκε για τη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού (στις 27 Ιανουαρίου 2018 στη Θεσσαλονίκη) η ομάδα του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας (με αναπληρωματική σε περίπτωση κωλύματος αυτή του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας).

Δείτε τα θέματα του Τοπικού Διαγωνισμού Καρδίτσας για τη ΒιολογίαΦυσική και Χημεία.

Η τοπική Επιστημονική Επιτροπή διεξαγωγής του διαγωνισμού αποτελούνταν από τους:

Πρόεδρος: Σεραφείμ Μπίτσιος, Φυσικός - Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας

Μέλη για τη: α) Βιολογία: Γεωργία Παλάσκα, Βιολόγος - καθηγήτρια 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας και Ευφροσύνη Κύρκου, Γεωλόγος - καθηγήτρια 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας, β) Φυσική: Αριστείδης Γκάτσης, Φυσικός - καθηγητής αποσπασμένος στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας και Αλέξανδρος Κατσάρας, Φυσικός - καθηγητής 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας, γ) Χημεία: Αικατερίνη Αντωνοπούλου, Χημικός - καθηγήτρια 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Καρδίτσας και Βασιλική Κόγια, Χημικός - καθηγήτρια 3ου Γυμνασίου Καρδίτσας.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δείτε τι γράφτηκε στον Τοπικό Τύπο για το διαγωνισμό: 12, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 στη βιβλιοθήκη του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας εκδήλωση βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό, για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2018. Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Μιχαήλ Παπανούσκας, οι Διευθυντές του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας κ. Αναστασία Τσιούντου, του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας κ. Δήμος Ζάρρας, του ΓΕΛ Προαστίου κ. Αιμίλιος Βλάστος, καθώς και πολλοί καθηγητές των παιδιών που βραβεύτηκαν.

Ο Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Καρδίτσας μίλησε στους παρευρισκόμενους σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO. Μέσα από μια παρουσίαση έδειξε τι έγινε τα προηγούμενα 15 χρόνια στις Ολυμπιάδες που προηγήθηκαν, ποια σχολεία από την Ελλάδα και ποιες χρονιές συμμετείχαν, πότε κατέκτησαν βραβεία και τι θα συμβεί φέτος στη 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2018 που γίνεται στη Σλοβενία. Δείτε την παρουσίαση.

Παρασκευή, 29 Μάρτιος 2024