Πειράματα (5ο-16, 8ο Δημοτικά Σχολεία Καρδίτσας - 2ο Δημοτικό Σχολείο Μουζακίου - 4ο, 6ο, 7ο Γυμνάσια Καρδίτσας - Γυμνάσιο-Λ.Τ. Ματαράγκας - 1ο, 3ο, 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας)

Παρότι η εκδήλωση ξεκινά στις 6.15μμ στο Παυσίλυπο έχουν αρχίσει να φθάνουν ομάδες μαθητών από τις 5.15μμ. Οι πάγκοι ήταν στις θέσεις τους, όμως η προσέλευσή τους ήταν μεγαλύτερη απ' ότι το μεσημέρι. Προστέθηκαν άλλα τέσσερα σχολεία. Χρειάστηκαν κι άλλα τραπέζια για να στηθούν πειράματα. Ο χώρος του Παυσίλυπου, ενώ στους διοργανωτές φαινόταν αρκετός, αποδείχθηκε λίγος για να χωρέσει όλα όσα τα παιδιά ήθελαν να δείξουν.

Οι όποιες πιθανόν δικαιολογημένες γκρίνιες από την πλευρά των διαχειριστών του αναψυκτηρίου -ότι τους δυσκολεύουμε να δουλέψουν, γιατί μαζευτήκαμε πολλοί- αν και στεναχωρούν, ευτυχώς δεν πτοούν τα παιδιά που θέλουν να δείξουν τα πειράματα που ετοίμασαν στον κόσμο. Έρχεται αρκετός κόσμος και ο ενθουσιασμός, που από το πρωί υπάρχει, είναι εμφανής.

Φθάνει στην εκδήλωση και ο προσκεκλημένος μας ομιλητής κ. Ανδρέας Ιωάννου Κασσέτας, συνοδευόμενος από τη Σχολική Σύμβουλο των Φυσικών Επιστημών κ. Β. Παναγιωτίδου και αρχίζει να περνά από τους πάγκους των μαθητών. Στέκεται και παρατηρεί, όπως και όλοι οι άλλοι, τα πειράματα ένα προς ένα. Διατυπώνει απορίες και ακούει τις εξηγήσεις των παιδιών.

Η εκδήλωσή μας ένα πραγματικό πανηγύρι των Φυσικών Επιστημών, παρά τις όποιες ατέλειες, έχει ικανοποιήσει τόσα παιδιά, που μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να σκεπτόμαστε πως θα συνεχιστεί.

Πειράματα και κατασκευές παρουσίασαν μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί των 5ου-16ου, 8ου Δημοτικών Σχολείων Καρδίτσας, 2ου Δημοτικού Σχολείου Μουζακίου, 4ου, 6ου, 7ου Γυμνασίων Καρδίτσας, Γυμνασίου - Λυκειακών Τάξεων Ματαράγκας, 1ου, 3ου, 5ου Γενικών Λυκείων Καρδίτσας και του Γενικού Λυκείου Σοφάδων. Οι συμμετέχοντες από κάθε σχολείο ήταν οι:

- 5ο-16ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας - δάσκαλος: Γεώργιος Χασιώτης - και μαθητές/τριες: Θεμιστοκλής Μπολτσής, Δήμητρα Παππά, Μαρία Πραγκαλούδη, Κωνσταντίνα Ράικου, Γεώργιος Σακκάς, Μαρία Συργγάνη, Ευαγγελία - Ειρήνη Τίκα, Ηρακλής Φιλίππου, Κων/νος Χασιώτης.

- 8ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας - δάσκαλος: Θωμάς Τσίτος - και μαθητές/τριες: Χριστίνα Παπαλού, Γεώργιος Καραπέτσας, Ηρώ Ντάφου, Ανέστης Ζαβρής,Στέλιος Γιαννακός.

- 2ο Δημοτικό Σχολείο Μουζακίου - δάσκαλος: Κωνσταντία Κωνσταντάκου - και μαθητές/τριες: Χρίστος Γάκιας, Γεώργιος Βούλγαρης, Γεώργιος Στεφανής.

- 4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας - καθηγητής: Αντώνης Ντάνης - και μαθήτριες: Κωνσταντίνα Κακκάβα, Φωτεινή Καρκαλέτσου, Βασιλική Προσγολίτη.

- 6ο Γυμνάσιο Καρδίτσας - καθηγητής: Νικόλαος Ιωάννου - και μαθητές: Αλέξανδρος Μήτσιος, Χρήστος Μπερνάρας, Δημοσθένης Μπίμπιλας, Ευάγγελος Ντάλλας.

- 7ο Γυμνάσιο Καρδίτσας - καθηγήτρια: Αφροδίτη Χατζημήτρου - και μαθητές/τριες: Νίκο Αγγελιδάκη, Μάριο Βήττα, Νικόλα Θεοδώρου, Γιώργο Καλλιώρα, Κώστας Τσιάκο, Δήμητρα Τσιάκου, Χρυσόστομος Φιλίππου.

- Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Ματαράγκας - καθηγήτρια: Έλλη Βυτινιώτου - και μαθητές/τριες: Δημήτριος Γαλανίτσας, Μαρία Γιαννακού, Βαϊα Δήμαρη, Γεωργία Καρούμπα, Χρύσα Κυρίτση, Γεώργιος Μάλλιος, Βάιος Ντελής, Ελένη Παπακίτσου, Χριστίνα Παπακωνσταντίνου, Βάγια Παππά, Αριάδνη Πλατώνη, Κωνσταντίνα Τζιόμπανου.

- 1ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας - καθηγητής: Μιχάλης Παπανούσκας - και μαθητές/τριες: Χρυσάνθη Αλεξίου, Έλενα Κουρέλλου, Μαριάνθη Λάππα, Θεόδωρος Νασιάκος, Αναστασία Νασιάκου, Ευαγγελία Νίκα, Βασιλική Ντάφου, Ευαγγελία Οικονόμου, Ελπίδα Παγάνα, Αφροδίτη Παπαγιάννη, Ελευθερία Παπαλού, Ευαγγελία Παπακώστα, Ελένη Παππά, Έλλη Παπαχριστοπούλου, Χριστίνα Τάκα.

- 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας - καθηγητής: Αριστοτέλης Καραΐσκος - και μαθητές/τριες: Δημήτριος Βαϊόπουλος, Ελένη Ζαμάνη, Σοφία Ζάχου, Ειρήνη Παλάντζα, Παρασκευή Ρόζου, Κωνσταντίνα Σβερώνη, Ευαγγελία Τσιώνα, Ευγενία Φυτσιλή, Χρυσούλα Φυτσιλή.

- 5ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας - καθηγήτρια: Βασιλική Καραμήτρου - και μαθητές/τριες: Γεώργιος Αδαμόπουλος, , Ανδρεάνα Αντωνίου, Δημήτρης Ασημακόπουλος, Κωνσταντίνα Γούλα, Αθανάσιος Ζάχος, Παναγιώτης Ζάχος, Ευάγγελος Καλαντζής, Ειρήνη Καλλιάρα, Μυρτώ Κατσακιώρη, Δήμητρα Κουτρώτσιου, Θωμάς Κρόκης, Βασιλική Κρομμύδα, Άννα Μήνου, Δημήτρη Μητρουλιά, Αικατερίνη Πετσογιάννη, Σοφία Τσιαμαντά, Ανδρέας Χαχόπουλος

Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας τηλ. 2441 079 170 - 1 fax: 2441 079 172 e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. website: http://ekfe.kar.sch.gr

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. Παυσίλυπο-Πειράματα