Επισκέψεις σχολικού έτους 2006-2007

Επισκέψεις Ε.Κ.Φ.Ε. σε σχολεία (σχολικό έτος 2006-2007)

1. Στις 6/11/2006 επισκεφθήκαμε το 1ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, μεταφέροντας από το ΕΚΦΕ οκτώ μικροσκόπια. Στο ΣΕΦΕ του σχολείου κάναμε γνωριμία με το μικροσκόπιο και παρατήρηση κυττάρων με τρία τμήματα της Α' και δύο της Γ' Τάξης, σε συνεργασία με τους καθηγητές τους Ν. Ποταμίτου, Σ. Κατσιαούνη και Γ. Μπέσσα.

2. Στις 8/11/2006 κάναμε σε πέντε τμήματα της Α' και δύο της Γ' Τάξης πειράματα Βιολογίας, όπως και προηγουμένως αναφέρεται στο ίδιο σχολείο. Μετά το πέρας του επταώρου μεταφέραμε τα μικροσκόπια στο ΣΕΦΕ του παρακείμενου 6ου Γυμνασίου Καρδίτσας.

3. Στις 10/11/2006 κάναμε πείραμα γνωριμίας με το μικροσκόπιο και παρατήρησης φυτικού κυττάρου σε δύο τμήματα της Α' Τάξης του 6ου Γυμνασίου σε συνεργασία με τον καθηγητή τους Ν. Ιωάννου. Στη συνέχεια μεταφέραμε τα μικροσκόπια στο 4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας.

4. Στις 13/11/2006 κάναμε πείραμα γνωριμίας με το μικροσκόπιο και παρατήρησης φυτικού κυττάρου σε ένα τμήμα της Α' Τάξης του 4ου Γυμνασίου σε συνεργασία με τον καθηγητή τους Π. Τσίνα. Τα μικροσκόπια παρέμειναν στο σχολείο μέχρι τις 24/11/2006 για να κάνουν πειράματα όλα τα τμήματα των Α' και Γ' Τάξεων και μετά παρελήφθησαν από τον Υπεύθυνο ΕΚΦΕ και επέστρεψαν στο ΕΚΦΕ.

5. Στις 16/1/2007 επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Αγναντερού, μεταφέροντας από το ΕΚΦΕ υλικά για πειράματα φυσικών της Ε' και ΣΤ' Τάξης. Στην Ε' έγιναν με τη συνδρομή των δασκάλων τους Ε. Χιάμπου και Α. Ζαμπραΐλα και στην ΣΤ' με τον δάσκαλό τους Γ. Παλάντζα.

6. Στις 13/2/2007 πήγαμε στο 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας και βοηθήσαμε τον καθηγητή Α. Καραΐσκο στο πείραμα με τα ρυθμιστικά διαλύματα στην Γ΄Τάξη θετικής κατεύθυνσης. Οι μαθητές ήταν χωρισμένοι σε τέσσερις ομάδες των τριών ατόμων και το πείραμα έγινε μετωπικά.

7. Στις 22/2/2007 επισκεφθήκαμε το Γυμνάσιο Καλλιφωνίου, μεταφέροντας από το ΕΚΦΕ εννέα μικροσκόπια, laptop, βιντεοπροβολέα και όλα τα απαραίτητα υλικά για την πραγματοποίηση πειραμάτων και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου. Σε μια αίθουσα του σχολείου, που μετατρέψαμε σε εργαστήριο τοποθετώντας τα θρανία σαν πάγκους, κάναμε γνωριμία με το μικροσκόπιο και παρατήρηση κυττάρων με τρία τμήματα της Α?, Β? και Γ? Τάξης, σε συνεργασία με τον καθηγητή τους Β. Αναστασιάδη. Στη συνέχεια με τους μαθητές της Β? Τάξης κάναμε παρασκευή διαλυμάτων ορισμένης περιεκτικότητας %w/w και %w/v καθώς και παρασκευή και διαχωρισμό μιγμάτων. Οι μαθητές σε όλες τις περιπτώσεις ήταν χωρισμένοι σε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων.

8. Στις 28/2/2007 πήγαμε στο 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας και βοηθήσαμε τον καθηγητή Α. Καραΐσκο στο πείραμα ογκομέτρησης ξιδιού με MultiLog στην Γ΄ Τάξη θετικής κατεύθυνσης. Οι μαθητές ήταν χωρισμένοι σε έξι ομάδες των δύο ατόμων και το πείραμα έγινε μετωπικά.

9. Στις 19/4/2007 επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Ματαράγκας, μεταφέροντας από το ΕΚΦΕ υλικά για πειράματα φυσικών της Ε? και Στ? Τάξης. Στην Ε? έγιναν με τη συνδρομή της δασκάλας τους Ε. Δαούλα και στην ΣΤ? με τον δάσκαλό τους Γ. Ντίγκα.

10. Στις 26/4/2007 επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Προαστίου, μεταφέροντας από το ΕΚΦΕ υλικά για πειράματα φυσικών της Ε? και Στ? Τάξης. Στην Ε? έγιναν με τη συνδρομή των δασκάλων τους Κ. Κωνσταντάκου και Β. Παπαγιάννη και στην ΣΤ? με τους Αθ. Κοντοβουνήσιο και Β. Κάντα.

11. Στις 3/5/2007 επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Αρτεσιανού, μεταφέροντας από το ΕΚΦΕ υλικά για πειράματα φυσικών της Ε? και Στ? Τάξης. Στην Ε? έγιναν πειράματα ηλεκτρισμού με τη συνδρομή της δασκάλας τους Ε. Κώστα και στην ΣΤ? πειράματα ηλεκτρομαγνητισμού με τη δασκάλα τους Ε. Ναούμη.

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. Επισκέψεις σε σχολεία 2006