Υπεύθυνος ΕΚΦΕ: Γκάτσης Αριστείδης

physics october21

1880 Το πρώτο ηλεκτρικό εργοστάσιο λαμπτήρων άνοιξε από τον Thomas Edison

1903 Nobel Henri Becquerel, Marie και Pierre Curie για Έρευνες των φαινομένων ακτινοβολίας που ανακαλύφθηκαν από το Becquerel

1921 Albert Einstein - Nobel για την εξήγησή του για το φωτοηλεκτρικό φαινόμενο

1922 Niels Bohr - Nobel για την Διερεύνηση της ατομικής δομής και της ακτινοβολίας

1957 Η ΕΣΣΔ πέτυχε την πρώτη επιτυχημένη τεχνητή δορυφορική εκκίνηση στις 4 Οκτωβρίου 1957 με το Sputnik 1 τον πρώτο τεχνητό δορυφόρο της τροχιάς της γης

12/10/2021

Υποδειγματικό φύλλο εργασίας για το 1ο κεφάλαιο στη Φυσική Α' Γυμνασίου: "Μετρήσεις Μήκους – Η Μέση Τιμή". Στη συνέχεια χρήση κινητού για την μέτρηση των διαστάσεων (video).

fys A gym ekfe 2

4/10/2021

Χρήση του παλμογράφου στις εργαστηριακές ασκήσεις Λυκείου με παράδειγμα

1. Οδηγός χρήσης: Παλμογράφος εργαστηρίου Φ.Ε.
  2. Φύλλο εργασίας -Παλμογράφος
  3. Παράδειγμα (video) χρήσης του παλμογράφου: Απόδειξη ηλεκτρομαγνητικής Επαγωγής με παλμογράφο

30/9/2021

ΕΚΔΗΛΩΣΗ: Δευτέρα 4 Οκτωβρίου έως και Πέμπτη 7 Οκτωβρίου 2021

O Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού, Προσχολικής Αγωγής Παλαμά (Δ.Ο.Π.Α.Π.Α.Π.) διοργανώνει τετραήμερο προβολών στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο - Planetarium On The Go και παρατήρησης του έναστρου ουρανού με τηλεσκόπια. Είσοδος ελεύθερη.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να επισκεφτούν οργανωμένα με την τάξη τους το πρωί το πλανητάριο μπορούν να κάνουν κράτηση επικοινωνώντας με την κ. Τσιανάβα Βασιλική στο τηλέφωνο 2444350108

Link: Εκδήλωση για το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο

23/9/2021

Η επιλογή Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. γίνεται σε συνεδρίαση του συλλόγου των διδασκόντων και των διδασκουσών της σχολικής μονάδας. Δείτε αναλυτικά:

Κριτήρια Επιλογής και αρμοδιότητες Υπεύθυνου/ης Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (ΥΣΕΦΕ)

21/9/2021

Ύστερα από συνεννόηση των υπευθύνων ΕΚΦΕ καταρτίστηκε το κείμενο των υγειονομικών μέτρων στο Σ.Ε.Φ.Ε (σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών) για την πρόληψη της νόσου COVID-19 που προτείνεται να αναρτηθεί έξω από τους εργαστηριακούς χώρους σε κάθε σχολείο. Μπορείτε να το δείτε εδώ:

Προτεινόμενος δωδεκάλογος υγειονομικών μέτρων στο Σ.Ε.Φ.Ε (σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών) για την πρόληψη της νόσου COVID-19.

17/9/2021

Για λόγους επικαιροποίησης των στοιχείων επικοινωνίας με τους ΠΕ04, αλλά και για τον προγραμματισμό συναντήσεων με το Ε.Κ.Φ.Ε Καρδίτσας, παρακαλούνται τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα μέχρι την Παρασκευή 24/9 (κατά προτίμηση). Αφού ολοκληρωθεί η καταγραφή και γίνει το πρώτο πλάνο, θα ακολουθήσει αντίστοιχη φόρμα των Δημοτικών για εκδήλωση επιθυμίας συγκεκριμένων επισκέψεων.

Φόρμα για συμπλήρωση στοιχείων που αφορούν τους ΠΕ04 Γυμνασίων-Λυκείων Ν. Καρδίτσας

Όργανα Χημείας και ουσίες, απαραίτητα σε Γυμνάσια

16/9/2021

Α. Λειτουργία Σχολικού Εργαστηρίου Φ.Ε. και συναντήσεις εκπαιδευτικών ΠΕ04 στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας

Β. 113244_2021 Επιμορφωτικές συναντήσεις εκπαιδευτικών

15/9/2021

113262/Δ2 13-09-2021:  Επιλογή και αρμοδιότητες Υπεύθυνου/ης Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (Y.Σ.Ε.Φ.Ε.) των Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων (ΓΕ.Λ.) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.)

13/9/2021

Ύλη θεωρίας και εργαστηριακών ασκήσεων

Δείτε παρακάτω την ύλη θεωρίας και εργαστηριακών ασκήσεων για το έτος 2021-22. Τα εργαστήρια πρέπει να γίνονται με τις ανάλογες οδηγίες προστασίας για την αποφυγή μετάδοσης του Covid-19. Οι οδηγοί θα συμπληρώνονται τακτικά και θα είναι σε συνεργασία με τα υπόλοιπα ΕΚΦΕ (όπως το ΕΚΦΕ Κω, Ε.Κ.Φ.Ε Σερρών, Ε.Κ.Φ.Ε Καβάλας, Ε.Κ.Φ.Ε Κέρκυρας, Ε.Κ.Φ.Ε Χανίων κλπ)

ΥΛΗ & ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ Εξεταστέα ύλη Φυσικής 2022 Ύλη Χχημείας Λυκείου  Ύλη Βιολογίας ΓΕΛ