Δράση καταλυτών II

Δράση καταλυτών (ετερογενής κατάλυση) στη Χημεία Β? Τάξη - Κατεύθυνσης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣ. ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ τ?????????????????? ?./?./200.

ΤΑΞΗ Β κατεύθυνσης ? Ονοματ/μο μαθητ.. ???????????????????

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΤΗ

Δράση καταλυτών

Στόχοι Να περιγράφεις τη δράση ενός ετερογενούς καταλύτη στη

διάσπαση του υπεροξειδίου του υδρογόνου

Απαραίτητες γνώσεις Σχολικό βιβλίο και Εργαστηριακός οδηγός (σελ. 44-45)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Σημείωσε τι παρατηρείς κατά την προσθήκη του καταλύτη MnO2 στο διάλυμα του Η2Ο2 και κατά την είσοδο της μισοαναμμένης θρυαλλίδας στο σωλήνα .

???. ???????????????????????????????????.

1. Πού οφείλεται το φαινόμενο που παρατηρείς;

??????????????????????????????????????

1. Γράψε την αντίδραση που γίνεται κατά την προσθήκη του MnO2 στο διάλυμα του Η2Ο2.

??????????????????????????????????.

4. Να πραγματοποιήσεις το πείραμα όπως περιγράφεται στην παράγραφο 2 του φύλλου εργασίας . Κατά τη διάρκεια του πειράματος να καταγράψεις στη δεύτερη γραμμή του πίνακα τις τιμές της μάζας του διαλύματος του Η2Ο2.

ΠΙΝΑΚΑΣ

Χρόνος

σε sec

Μάζα

δ/τος Η2Ο2

Μάζα Η2Ο2

Moles Η2Ο2

/15g δ/τος

Σημείωση:

mH2O2=30a/100 , όπου α τα ml του δ/τος H2O2 . (Μπορούμε κατά προσέγγιση το α να το εκφράσουμε σε gr ,αφού το ίδιο σφάλμα θα επαναλαμβάνεται σε όλες μας τις μετρήσεις).

Mol= m/MB

5. Να υπολογίσεις τη μάζα του H2O2 σε κάθε χρονική στιγμή και να καταγράψεις τις τιμές στον πίνακα.

6. Να υπολογίσεις τα moleς του H2O2 σε κάθε χρονική στιγμή και να τα καταγράψεις στον πίνακα.

7.Να υπολογίσεις τη μέση ταχύτητα της αντίδρασης στα πρώτα 45s. ?????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????.

8.Να παραστήσεις γραφικά την μεταβολή της μάζας του H2O2 σε συνάρτηση με το χρόνο

9.Να υπολογίσεις τη στιγμιαία ταχύτητα στο 25ο sec μετά την έναρξη των μετρήσεων. ??????????????????????????????????????????????????????

????????????????????????????????????????????????

Το υλικό της σελίδας σε αρχεία για αποθήκευση: 1. Οδηγός ΕΚΦΕ (doc)

Παρασκευή, 19 Απρίλιος 2024