Υπηρεσίες

Υπηρεσίες που παρέχει το ΕΚΦΕ Καρδίτσας

1.         Σεμινάρια (εκπαιδευτικές συναντήσεις)

-   Πραγματοποιούμε σεμινάρια σε καθηγητές και δασκάλους με σκοπό την εκπαίδευσή τους στην εκτέλεση πειραμάτων.

-   Διοργανώνουμε σεμινάρια, στα οποία σχολικοί σύμβουλοι, καθηγητές, δάσκαλοι ή άλλοι φορείς της εκπαιδευτικής κοινότητας παρουσιάζουν θέματα σχετικά με τη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών.

2.         Τμήματα μαθητών - σπουδαστών

-   Δεχόμαστε στο εργαστήριο του ΕΚΦΕ τμήματα μαθητών (Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων), που σε συνεργασία με τους συνοδούς τους εκπαιδευτικούς πραγματοποιούν πειράματα (κατά ομάδες ή με επίδειξη, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των εργαστηριακών υλικών).

-   Πηγαίνουμε σε σχολεία (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Γυμνάσια, Δημοτικά και Νηπιαγωγεία) και πραγματοποιούμε σε εργαστήρια ή σε αίθουσες διδασκαλίας πειράματα σε τμήματα μαθητών, σε συνεργασία με τους καθηγητές / δασκάλους τους.

-   Παραχωρούμε το εργαστήριο του ΕΚΦΕ, με όλο τον εξοπλισμό του, στο Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων του ΤΕΙ Λάρισας - Παράρτημα Καρδίτσας, για την πραγματοποίηση από τους σπουδαστές του μαθήματος «Εργαστήριο Φυσικής» του Α? Εξαμήνου.

3.         Όργανα - συσκευές

-   Επισκευάζουμε εργαστηριακά όργανα των σχολικών εργαστηριών φυσικών επιστημών (όταν αυτό είναι εφικτό).

-   Δίνουμε πληροφορίες για το που μπορούν να βρουν ανταλλακτικά ή service για την αποκατάσταση βλαβών των οργάνων.

-   Βοηθάμε στην οργάνωση των σχολικών εργαστηριών φυσικών επιστημών (ΣΕΦΕ):

α.     δίνοντας πληροφορίες για την εργονομική διευθέτηση των οργάνων και συσκευών

β.     με επιτόπια βοήθεια στην τακτοποίησή τους

γ.     αποσύροντας παλιές και ανενεργές χημικές ουσίες

δ.     με ανακατανομή μεταξύ ΣΕΦΕ διαφορετικών σχολείων συσκευών και οργάνων.

-   Ενημερώνουμε για τις εταιρείες που πωλούν εργαστηριακά όργανα και αναλώσιμα εργαστηρίων και βοηθάμε στην επικοινωνία μαζί τους (αν είναι αναγκαίο).

-   Κατασκευάζουμε διάφορες εργαστηριακές διατάξεις (με απλά υλικά) για τη διευκόλυνση της κατανόησης φαινομένων από τους μαθητές.

4.         Συνέδρια - Εκδηλώσεις

-   Συμμετέχουμε σε συνέδρια, ημερίδες και εκπαιδευτικές συναντήσεις:

α.     ως εισηγητές προβάλλοντας το έργο του ΕΚΦΕ Καρδίτσας

β.     ως σύνεδροι για να είμαστε ενημερωμένοι για τις νέες εξελίξεις στο χώρο των Φυσικών Επιστημών.

-   Διδάσκουμε στα ΠΕΚ πειραματική διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών.

-   Διοργανώνουμε εκδηλώσεις για τις Φυσικές Επιστήμες, παρακινώντας όλο και περισσότερους από την εκπαιδευτική κοινότητα να ασχοληθούν μ? αυτές.

5.         Εκπαιδευτικό υλικό (που μοιράζεται σε όλα τα σχολεία της Π.Ε. Καρδίτσας)

-   Εκδίδουμε βιβλία:

α.     με πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας

β.     με νομοθεσία σχετική με τα ΣΕΦΕ

γ.     με ετήσιους και συγκριτικούς απολογισμούς για τα πεπραγμένα των ΣΕΦΕ της Π.Ε. Καρδίτσας

δ.     με τα πεπραγμένα κατ? έτος των Εκδηλώσεων για τις Φυσικές Επιστήμες, που διοργανώνουμε στην Καρδίτσα.

-   Δημιουργήσαμε και διατηρούμε ενήμερη ιστοσελίδα (http://ekfe.kar.sch.gr) όπου ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να βρει:

α.     πειράματα για την Π/θμια και Δ/θμια εκπ/ση

β.     βιβλία (εκδόσεις ΕΚΦΕ)

γ.     απολογισμούς και εκθέσεις δραστηριοτήτων

δ.     συμπεράσματα και μεθοδολογία ερευνών

ε.     πεπραγμένα του ΕΚΦΕ Καρδίτσας

στ.   συνεργασίες σχολικών συμβούλων και καθηγητών.

-   Δημιουργήσαμε δισκέτες, CD & DVD με υλικό σχετικό με τις Φυσικές Επιστήμες (φύλλα εργασίας, οδηγίες πραγματοποίησης πειραμάτων, έτοιμες προς εκτύπωση διαφάνειες, βιβλία του ΕΚΦΕ ή του ΟΕΔΒ, βιντεοσκοπημένα πειράματα για το Δημοτικό, κ.ά.).

-   Οργανώσαμε το βαλιτσάκι του πειραματιστή, για το Δημοτικό Σχολείο, μια πλήρη συλλογή όλων των υλικών που απαιτούνται για την πραγματοποίηση των πειραμάτων του σχολικού βιβλίου (Φυσικά Ε? και ΣΤ? τάξης).

5.         Δανεισμοί (σε σχολεία και σε μεμονωμένους εκπαιδευτικούς ή μαθητές)

-   Διατηρούμε και εμπλουτίζουμε:

α.     βιβλιοθήκη με βιβλία για πειράματα

β.     σειρά CD & DVD σχετικά με τις Φυσικές Επιστήμες.

-   Διανέμουμε σε σχολεία χημικές ουσίες έτοιμες για συγκεκριμένα πειράματα.

-   Δανείζουμε όργανα, συσκευές και υλικά εργαστηρίου για την πραγματοποίηση πειραμάτων στο χώρο του σχολείου (όταν δεν έχουν).

[ Επιστροφή στην αρχή (Go up) ]

Τρίτη, 19 Μάρτιος 2024